Skip to content
lchf-logo lchf-logo
Vill du bidra med recept? Skicka in här.

Smörstekt brysselkål, morot och rödkål

4,50 av 2 röster
Skapat: 28 januari, 2020
Senast ändrat: 11 december, 2024
Smörstekt brysselkål, morot och rödkål

När det kommer till tillbehör till lchf-mat, så tycker jag att det absolut enklaste kan vara det godaste med.
Just smörstekt brysselkål, morot och rödkål är en grej som jag ofta gör. Det är enkelt, snabbt att tillaga och går att göra rätt mycket av på en gång.
Vill man nu minska ner lite på kolhydraterna lite så kan man byta ut morot mot något annan grönsak som har mindre kolhydrater.
Sen så kan man utan bekymmer krydda upp det hela lite med färska örter t ex. Allt beror på vad du ska ha det till.

Total tid: 20 minuter
Servings: 4
Author: Lari Salminen

Ingredienser

Instruktioner

  • Ansa och halvera brysselkålen. Skala morötterna och skär de i tärningar. Skär ner rödkålen i lagom stora bitar. Skiva/hacka vitlöken.
  • Värm olivolja i en stekpanna på medelhög/hög värme. Lägg i samtliga grönsaker och stek så de får lite färg. Tillsätt smöret och sänk värmen något. Salta och peppra. Låt steka tills det att grönsakerna är al dente, dvs mjuka men har lite tuggmotstånd. Servera direkt.
per
Dessa näringsvärden hämtas med automatik från en internationell databas och kan därför vara något missvisande ibland.
Har du provat receptet?Nämn @lchfarkivet.se eller tagga #lchfarkivet!
4,50 from 2 votes (2 ratings without comment)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Sätt betyg




This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.