Go Back
+ servings
En gratäng med aubergine och spenat, täckt med smält ost och tomatsås i en ugnsform.
Print
3 av 2 röster

Aubergine och spenatgratäng

Förberedelser30 minuter
Active Time30 minuter
Total tid1 timme
Måltid: Gratänger, Tillbehör, Vegetariskt
Yield: 4
Author: Lari Salminen

Materials

  • 400 g aubergine
  • 50 g gul lök
  • 10 g vitlök
  • 800 g krossade tomater
  • 1 msk grönsaksfond (koncentrerad)
  • 1 msk torkad basilika
  • 50 g babyspenat
  • 150 g fetaost
  • 100 g mozzarellaost
  • 5 msk olivolja

Instruktioner

  • Skiva auberginen i ½ cm tjocka skivor. Lägg dem på hushållspapper och strö salt över dem. Låt dem ligga i cirka 25 minuter för att dra ut vätskan (som är besk).
  • Under tiden gör vi tomatsåsen. Hacka lök och vitlök fint. Fräs den i lite av oljan så den blir mjuk.
  • Slå på tomaterna, lägg i buljongtärningen och krydda med basilika och lite malen svartpeppar. Låt puttra på svag värme.
  • Ta ett hushållspapper och torka bort så mycket vätska som möjligt från auberginen. Ringla lite olja över dem och grilla/stek dem sen tills de har fått lite färg på båda sidor.
  • Ta fram en ugnsfast form. Lägg lite tomatsås i botten och sen hälften av auberginen. Lägg lite babyspenat ovanpå och slå sen lite tomatsås över. Smula hälften av fetaosten och fördela det jämnt över hela gratängen.
  • Lägg på ett nytt lager med aubergine, spenat och fetaost. Avsluta med tomatsås.
  • Strö riven mozzarella över gratängen och ställ den i mitten av ugnen (175 grader) i cirka 30 minuter eller tills osten har fått en fin gyllene färg.