Go Back
+ servings
Långstekt kött på en vit tallrik med sås och grönsaker, garnerat med hackad grön lök.
Print
4 av 1 röst

Långstekt karré med smak av citron

Långstekt karré med smak av citron är ett sätt att tillaga fläskkarré på som är helt magiskt gott. Dessutom får du en underart god sås på köpet.
Förberedelser10 minuter
Active Time3 timmar
Total tid3 timmar 10 minuter
Måltid: Buffé/plockmat, Kött, Lättlagat, Middagstips
Yield: 4
Author: Lari Salminen

Materials

  • 1200 g Fläskkarré
  • 150 g Rödlök
  • 50 g Morot
  • 50 g Palsternacka
  • 25 g Vitlök
  • 1 st Citron (ekologisk)
  • 100 g Tomat
  • 2 msk Tamarisoja
  • 1 1/2 dl Vitt vin (torrt)
  • 1 tsk Rosmarin
  • 1 tsk Timjan
  • 1 tsk Ingefära (malen)
  • 1 nypa Svartpeppar (nymalen)
  • 2 msk Örtsalt (Herbamare)
  • 50 g Smör

Instruktioner

  • Ta fram köttet i god tid så att det inte är kylskåpskallt. Kött mår bäst av att tillagas rumstempererat. Krydda det ordentligt med örtsalt, peppar, timjan, rosmarin och ingefära.
  • Skär upp alla grönsaker i lagom stora bitar (inte citronen).
  • Bryn köttet runt om direkt i gjutjärnsgrytan. Du kan använda olivolja eller smör. Lägg ner grönsakerna så att de får brynas lite de med.
  • Riv det yttersta skalet av citronen och stryk ut det över köttet. Pressa ur saften av citronen och tillsätt tomater, vin och soja i grytan.
  • Lägg på locket och ställ in grytan i ugnen på 140 grader i cirka 3,5 timmar. Några gånger under tiden kan du ta ut grytan och ösa köttet med lite sky.
  • Ta sedan ut köttet och lyft köttbiten ur grytan och låt den ligga och vila vid sidan av.
  • Ta en stavmixer och mixa såsen riktigt slät. Tillsätt smöret (om du vill ha det) och mixa ihop lite till.
  • Ta en vanlig nätsil och sila ner såsen i en kastrull. Smaka av med salt och peppar.
  • Skiva köttet med en riktigt vass kniv och servera med något gott tillbehör.