Go Back
+ servings
En skål med köttgryta innehållande köttbitar, morötter och svamp i en krämig sås.
Print
4,75 av 4 röster

Mustig köttgryta med ajvar

En krämig och smakfull mustig köttgryta med ajvar som är perfekt att göra storkok av så att man har matlådor till några dagar.
Förberedelser15 minuter
Active Time1 timme 15 minuter
Total tid1 timme 30 minuter
Måltid: Grytor, Kött, Lunch, Middagstips
Yield: 8
Author: Lari Salminen

Materials

  • 400 g Nötkött
  • 600 g Skinkstek
  • 120 g Bacon
  • 150 g Morot
  • 100 g Gul lök
  • 15 g Vitlök
  • 150 g Färska champinjoner
  • 2 msk Kalvfond, koncentrerad
  • 800 g Krossade tomater
  • 2 st Lagerblad
  • 1 dl Stark ajvar
  • 2 dl Crème Fraiche
  • 1 dl Grädde
  • 300 g Paprika
  • 1 pt nymalen svartpeppar
  • Örtsalt

Instruktioner

  • Skär köttet i lagom stora bitar, cirka 2x2 cm. Bryn dem i lite olja och lägg i en större gryta. Glöm inte att salta och peppra köttet när du bryner det!
  • Skiva morötterna, klyfta champinjonerna, skiva löken, hacka vitlöken och strimla baconet. Stek på det lite i stekpannan och häll ner bland köttet.
  • Slå på krossade tomaterna, lägg i lagerbladen och köttbuljongen och fyll på med vatten så att det nästan täcker allt i grytan.
  • Koka upp och låt stå och puttra tills det att köttet är mört. Det kan ta lite över en timme. Har du tryckkokare så funkar det perfekt att använda den.
  • När köttet är mört och fint så slår du på grädden, crème fraichen och blandar ner ajvaren. Låt puttra ytterligare cirka 15 minuter tills det är en bra konsistens.
  • Tärna paprikan (blandade färger) i centimeterstora bitar och lägg ner i grytan. Låt koka fem minuter till.
  • Smaka av med salt och svartpeppar så att allt har en fin smak.